RetroMedia telefon  ( Gdańsk )

Ostatnie realizacje:

Gdańsk

Zbrojownia, Wieża Jacek, Wielki Młyn, Katarzynki, Ratusz Starego Miasta

Wychodzimy z kościoła na mały placyk pod wieżą i rzuciwszy okiem na filigranową wieżę ratusza idziemy ul. Piwną, pełną pięknych domów i przedproży. Od zachodu zamyka ją wspaniały fronton Wielkiej Zbrojowni z roku 1609. Twórcą gmachu uznanego za niedoścignione dzieło niderlandzkiego renesansu był wielki Antoni van Obberghen. Budynek zachwyca proporcjami i mistrzostwem sztuki dekoracyjnej. Dwie wieżyczki mieszczą klatki schodowe, studzienka służyła do wyciągania kul z piwnic. W wielkiej sali obecnego pasażu handlowego przechowywano armaty, na piętrze - w obecnym pomieszczeniach Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych - lżejszą broń.

Przechodzimy przez pasaż i zatrzymujemy się na Targu Węglowym. Dalsza trasa zależy od tego, ile mamy jeszcze czasu. Spieszący się mogą wsiąść w tramwaj i wrócić na dworzec. A tych, których nie bolą nogi, zachęcamy do dalszej wędrówki. Można na przykład przejść wąską ul. Teatralną obok interesującego portalu Starej Apteki z XVII w. i dalej na Targ Drzewny pod pomnik Jana III Sobieskiego, skąd roztacza się piękny widok na odcinek gotyckich fortyfikacji Głównego Miasta z XIV i XV w. z wysoką wieżą Jacek. Nad domami sterczą szczyty i wieża kościoła o.o. dominikanów p.w. Św. Mikołaja z XIV/XV wieku. Warto go zwiedzić, bo słynie z pięknego i bogatego wyposażenia. Na tej samej ulicy Świętojańskiej, bliżej Motławy, stoi sławny kościół Św. Jana z XIV/XV w. (w odbudowie). Wewnątrz zachował się największy kamienny ołtarz w Polsce z 1611 r. Po drugiej stronie kościoła dawna Szkoła Świętojańska z 1577 r. (ul. Straganiarska 19).

Z Targu Drzewnego można przejść ulicą Kowalską do słynnego punktu widokowego na Moście Chlebowym. Na malowniczej wyspie oblanej wodami Raduni stoi Wielki Młyn z połowy XIV w., największy zakład przemysłowy, jaki zbudowano w średniowiecznej Europie. Miał niegdyś 18 kół wodnych i mełł dziennie 200 ton ziarna. Za nim wznosi się ceglana wieża sławnej gdańskiej „Katarzynki", jak zwano tutaj założony być może jeszcze w XII w. kościół parafialny Starego Miasta. Wieżę zdobi odtworzony bogaty „polski" hełm z 1 634 r., arcydzieło architektury. Był w nim niegdyś carillon złożony z 37 dzwonów. W czasie ostatniej wojny wywieziono go do Niemiec. Obecnie kończy się budowę nowego. Obok kościoła dawna plebania z 1600 r., zwana Domem Kaznodziejów. W sąsiedztwie odbudowano kościół Św. Brygidy z XV/XVI w. zbudowany zgodnie z regułą nie istniejącego juz dzisiaj zakonu brygidek. Przy kościele wystawiono w 1984 r. pomnik Jana Pawła II.

Wróćmy na Most Chlebowy. Przed nami ulica Korzenna. Z dawnej zabudowy pozostał tylko piękny ratusz Starego Miasta z r. 1594, z niezwykle cennym i pięknym wyposażeniem - obecnie Wojewódzki Ośrodek Kultury. Na końcu Korzennej skręcamy w lewo w stronę dworca.

Co jeszcze warto w Gdańsku zwiedzić? Przede wszystkim znane z pięknych zbiorów Muzeum Narodowe w nastrojowym gmachu dawnego klasztoru franciszkanów i sąsiedni kościół Św. Trójcy oraz Muzeum Poczty Polskiej w historycznym gmachu.