RetroMedia telefon  ( Gdańsk )

Ostatnie realizacje:

Gdańsk

Długi Targ, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Złota Kamieniczka, Zielona Brama

Najwspanialszą częścią Królewskiej Drogi, prawdziwym salonem Gdańska jest Długi Targ, jeden z najpiękniejszych placów Europy, porównywany z placem św. Marka w Wenecji i Wielkim Placem w Brukseli. Zawsze tu wesoło i odświętnie. Błyszczą złotem orły na słynnej fontannie Neptuna z 1633 r., pluszcze woda, szczękają kamery turystów. Co godzinę plac cichnie i z wieży ratusza spływa uroczysta melodia dzwonów. Słucha jej 46 kamieniczek, tak strojnych i bogatych, że zasługują na miano królewskich. Zresztą w wielu z nich naprawdę mieszkali królowie - najczęściej w tzw. Saskich Kamieniczkach (nr 1, 2, 3, 4). Zamykająca plac Zielona Brama z 1568 r. była oficjalną królewską rezydencją. Najpiękniejsza jest Złota Kamieniczka burmistrza Speymana (nr 41) z r. 1617, arcydzieło renesansowego zdobnictwa. Cieszą oko charakterystyczne, zachowane dziś juz tylko w Gdańsku przedproża czyli tarasy z ozdobnymi balustradami, które same mogą być tematem osobnej wycieczki.

Jednym z najpiękniejszych zabytków Gdańska jest sławny Dwór Artusa, imponująca dawna siedziba bractw mieszczańskich. Jego portal zdobią medaliony Zygmunta III i Władysława IV. W cudownej gotyckiej sali ze sklepieniem wspartym na 4 kolumnach odbywały się biesiady i koncerty, dyskutowano o polityce i interesach i wyprawiano bale, które zaszczycali obecnością królowie i dostojnicy Rzeczypospolitej. Pamiątką tych czasów jest piękne i bogate wyposażenie: ławy i boazerie, rzeźbione i wykładane różnobarwnym drewnem obrazy o misternych ramach, figury królów i świętych, największy renesansowy piec świata, chórek dla sławnej miejskiej kapeli i wiele innych. Na ścianach zawieszano zbroje, a ze sklepienia zwisały modele okrętów. Obecnie przywraca się sali dworu jej dawny wygląd. Żal zegnać się z Długim Targiem.

Ostatni rzut oka na ratusz spod arkad Zielonej Bramy i juz stajemy po drugiej stronie na słynnym, opiewanym przez Klonowica Zielonym Moście nad Motławą.