RetroMedia telefon  ( Gdańsk )

Ostatnie realizacje:

Gdańsk

Ratusz Głównego Miasta

Zanim wejdziemy na Długi Targ, zwiedźmy najcenniejszy zabytek Gdańska Ratusz Głównego Miasta siedzibę Muzeum Historii Miasta Gdańska. To tutaj kierowali swoje kroki królowie odwiedzający Gdańsk, tu zapadały najważniejsze decyzje w sprawach morskich. W całej Polsce nie ma drugiego, tak polskiego ratusza" - napisał kiedyś Antoni Chołoniewski.

Fasada od strony Długiej jest prosta i skromna. Można na niej śledzić fazy budowy i rozbudowy ratusza - od r. 1378 do ukończenia hełmu w 1561 r. Wdzięczne przedproże i portal z herbem Gdańska pochodzi z r. 1768. Wejdźmy do środka. Prosty odcinek schodów prowadzi do paradnej sieni na I piętrze. Jej największą ozdobą są kręcone gdańskie schody, galeryjka i przepyszny autentyczny dębowy portal z końca XVII wieku zwieńczony herbem Gdańska i polskim orłem z herbem „Janina" rodu Sobieskich na piersi. Tędy wiedzie droga do najpiękniejszego z gdańskich wnętrz, słynnej Letniej Izby Rady zwanej Salą Czerwoną. Każdy detal - od wspaniałego kominka, przez mistrzowskie ławy, gzymsy i ramy, aż po kapiący złotem lśniący wszelkimi barwami plafon budzi tu zachwyt zwiedzających. Takiego nagromadzenia arcydzieł renesansowej sztuki nie spotkamy w żadnym innym wnętrzu w Polsce. A jeżeli wspomnimy, ze ta sala była sercem ratusza, miejscem, w którym zapadały historyczne postanowienia gdańskiej Rady, takie jak np. decyzja o nie poddawaniu miasta Szwedom w czasie ogólnonarodowej klęski, czy o pełnej poświęcenia obronie nieszczęśliwego Stanisława Leszczyńskiego przeciwko przeważającym siłom wroga, to zaczynamy odczuwać jej jedyną w swoim rodzaju, patriotyczną atmosferę. I nie dziwi nas, że na kominku gdańszczanie umieścili napis „do Rzeczypospolitej - jak do ognia”, ze plafon zdobią polskie herby, a najważniejsze w nim centralne miejsce zajmuje słynna Apoteoza związku Gdańska z Polską.

Ratusz zawiera wiele innych pięknych pomieszczeń. Godna obejrzenia jest przylegająca do Sali Czerwonej Zimowa Izba Rady z pięknym kominkiem, Mata Izba Ławy i salka „Pod Zodiakiem”. Zaglądamy tez do Wielkiej Izby Ławy zwanej Salą Białą, po drugiej stronie sieni. Tutaj Gdańska Rada składała królom przysięgę wierności. Dzisiaj można tu wysłuchać koncertu lub obejrzeć kameralną operę. Dawna muzyka świetnie pasuje do tych wnętrz. W sklepionych pomieszczeniach pod wieżą, noszących nazwę Wielkiego i Małego Krzysztofa, zachowały się freski z XV i XVI w. Sale II piętra, Kamlaria czyli Kasa Miejska i Skarbiec z pięknym kryształowym sklepieniem oraz tzw. Sala Morska przeznaczone są na ekspozycje muzealne.