RetroMedia telefon  ( Gdańsk )

Ostatnie realizacje:

Gdańsk

Złota Brama, ul. Długa, Dom Uphagena

Kolejny klejnot w łańcuchu bram Królewskiej Drogi, to renesansowa Brama ul. Długiej, zwana Złotą wzniesiona w r. 1612. Wchodzący czytają umieszczony na niej werset z psalmu, życzący miastu „by się dobrze wiodło tym, którzy je kochają, by pokój był w jego murach i szczęście w pałacach". Od północy przylega do Złotej Bramy Dwór Bractwa św. Jerzego architektoniczne cacko z r. 1494, obecnie klub gdańskich architektów. Między murami, których odcinki zrekonstruowano, członkowie bractwa wprawiali się w strzelaniu z łuków i kusz, a potem wesoło spędzali czas w dużej, jasnej sali na piętrze.

Ceglany budynek na południe od Złotej Bramy, to zachodnie skrzydło Dworu Miejskiego z XVII w. Tutaj mieściły się niegdyś stajnie i wozownie oraz mennica, w której wybijano złote dukaty z wizerunkiem polskiego króla. Pięknie odbudowane południowe skrzydło Dworu Miejskiego z monumentalnymi basztami z XIV w. Narożną, Schultza i Browarną mieści Dom Harcerza.

Ale czas już wejść w ulicę Długą, najstrojniejszą i najbogatszą z ulic Głównego Miasta. Przedziwna to ulica, ujęta z obu stron w rzędy wytwornych fasad, nad którymi góruje piękna w swej lekkości wieża ratuszowa z XIV/XV w. Na szczycie wspaniałego hełmu z 1561 r. gdańszczanie kazali ustawić złocony posąg Zygmunta Augusta. Ileż tu pamiątek! Właścicielem domu nr 1 był w XVII w. Jerzy Hewel, bogacz, który ufundował Władysławowi IV całą flotę wojenną. Pod nr 2 mieszkał znakomity historyk, założyciel pierwszego w Polsce towarzystwa naukowego, Gotfryd Lengnich. Pod nr 11 mieściła się niegdyś słynna gospoda pod św. Krzysztofem. Dom pod nr 12 należał do „wiernej królowi i ojczyźnie” rodziny Uphagenów. Spadkobiercy Jana Uphagena od 1802 r. utrzymywali dom w niezmienionym stanie. Powstało znane na całym świecie muzeum, pomnik kultury mieszkalnej gdańskiego patrycjatu z epoki stanisławowskiej. Część zbiorów przetrwała wojnę i posłuży w przyszłości do rekonstrukcji wnętrz.

W miarę zbliżania się do Długiego Targu fasady stają się coraz bogatsze i piękniejsze. Oto np. dom Ferberów (nr 28) z r. 1560 o kamiennej fasadzie ozdobionej herbami Polski, Gdańska i Prus Królewskich, obok (nr 29) Dom Czirenbergów-Frederów z r. 1647, na medalionach - głowy cezarów. Najwyższy, okazały Lwi Zamek (nr 35, z r. 1569) słynął z ozdobionej rzeźbionym fryzem wielkiej sieni (obecnie klub). W nim to Władysław IV podejmował wytworne gdańskie towarzystwo. Dom Kampenów z r. 1563 (nr 37) mógłby stać w Antwerpii, fasada nr 38 (dom von der Lindów) jest wczesnym przykładem renesansu (1567). Dom nr 47 ma jedyną dziś na ul. Długiej fasadę gotycką z XV w. Wreszcie piękny dom Szumanów (nr 45) z r. 1560 wykazuje wpływ renesansu francuskiego. Zajmuje go obecnie PTTK.