RetroMedia telefon  ( Gdańsk )

Ostatnie realizacje:

Gdańsk

Dworzec Główny, Brama Wyżynna – Katownia

Spacer zaczniemy od Dworca Głównego. Rozejrzyjmy się, dobre to miejsce do wstępnej orientacji. Przed nami główna arteria przelotowa Gdańska, powstała w miejscu rozebranego w końcu XIX w. pasa potężnych fortyfikacji. Wielki zielony gmach po lewej stronie, to Centrum Techniki Okrętowej, z daleka w prześwicie ulicy widać las dźwigów największej z gdańskich stoczni i Pomnik Stoczniowców. Można i warto zwiedzić stocznię. Na wprost dworca po drugiej stronie placu budynek hotelu Monopol a za nim górujący nad Starym Miastem dawny hotel Hevelius (obecnie Mariot). Na prawo, przy wąskiej ulicy Elzbietańskiej czerwienieją dachy dawnego klasztoru i kościoła op. karmelitów (obecnie oblatów) p.w. św. Józefa z XV w. oraz szpitala (1752) i kościoła św. Elżbiety z XV w. (obecnie pallotynów). Idąc dalej, obejrzeć warto nad kanałem Raduni Dom Opatów Pelplińskich" z 1612 r. Z sąsiedniego mostku piękny widok na kościół św. Katarzyny (obecnie karmelitów). Na wprost gmachu byłego Komitetu Wojewódzkiego PZPR zachowały się fragmenty bastionu Elżbietańskiego z XVI w. Spieszącym się radzimy wsiąść przy dworcu w jakikolwiek tramwaj i przejechać nim jeden przystanek na południe.

Przed nami Brama Wyżynna z r. 1588, jedna z najpiękniejszych budowli europejskiego renesansu. Sześć mocnych bloków przypomina, ze jeszcze 100 lat temu wjeżdżało się tutaj po moście zwodzonym. Wysoką attykę bramy zdobią herby Prus Królewskich, Polski i Gdańska. W bramie mieści się biuro obsługi ruchu turystycznego PTTK Tutaj można zamówić przewodnika.

Przejdźmy przez bramę. Idziemy trasą triumfalnych wjazdów królewskich, które trwały nieraz i 8 godzin. Oto wyłania się przed nami następna, starsza brama wchodząca wraz z potężną Wieżą Więzienną w skład przedbramia ul. Długiej. Na dolnej partii murów, które pamiętają czasy krzyżackie, nadbudowano w XVI w. pięterko z filigranowymi szczytami, które pełniło później funkcje Katowni. Zachowały się mroczne cele i okowy, a na wschodniej ścianie Wieży Więziennej - ślady pręgierza.