RetroMedia telefon  ( Gdańsk )

Ostatnie realizacje:

Gdańsk

Spacer po Gdańsku - zabytki śródmieścia

Gdańsk, prastara morska stolica Polski, miasto Dantyszka, Heweliusza, Fahrenheita, Chodowieckiego i Schopenhauera. Na każdym kroku spotykamy tu pamiątki wydarzeń, które juz obrosły legendą - aż od śmierci św. Wojciecha (997), przez gdańską rzeź (1308), pogrom krzyżackiej floty na Zalewie Wiślanym (1463), oliwską Wiktorię nad Szwedami (1627), obronę Stanisława Leszczyńskiego (1734) i pełne szczęku oręża czasy napoleońskie do bohaterskiej obrony Westerplatte (1939). Ostatnim dramatycznym akordem tysiącletniej historii Gdańska była rozprawa z wojskami hitlerowskimi w 1945 r. Powrót miasta do Macierzy opłaciliśmy ceną krwi i okrutnych zniszczeń. Dzisiaj tylko zdjęcia przypominają minioną grozę. Przywrócony do życia Gdańsk wabi urokiem starych i nowych dzielnic.

Na niniejszej stronie znajdziecie Państwo krótki przewodnik opisujący wybrane zabytki miasta Gdańsk.

Proszę wybrać interesującą Państwa część przewodnika:

  1. Gdańsk - Dworzec Główny, Brama Wyżynna - Katownia
  2. Gdańsk - Złota Brama, ul. Długa, Dom Uphagena
  3. Gdańsk - Ratusz Głównego Miasta
  4. Gdańsk - Długi Targ, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Złota Kamieniczka, Zielona Brama
  5. Gdańsk - Długie Pobrzeże, Żuraw, Spichlerze
  6. Gdańsk - ul. Św. Ducha, Kaplica Królewska, Kościół Mariacki
  7. Gdańsk - Zbrojownia, Wieża Jacek, Wielki Młyn, Katarzynki, Ratusz Starego Miasta

Dalsze wycieczki po Gdańsku powinny uwzględniać przejażdżkę statkiem po porcie z odwiedzeniem Westerplatte (wartownia, pomnik) i ewentualnie historycznej kolebki polskiej floty - twierdzy Wisłoujście. No i koniecznie trzeba obejrzeć Oliwę, która cieszy się sławą jednego z najpiękniejszych miejsc na świecie, z najdłuższą w Polsce Katedrą z XIII/XIV w. (wspaniale wyposażenie, słynne organy), dawnym klasztorem cystersów, pięknym parkiem i pałacem opackim z XVIII w.
Jest tu również prześlicznie położone, jedno z największych w Polsce ZOO oraz wielka nowoczesna dzielnica Przymorze z najdłuższymi w kraju domami (do 880 m). Gdańsk - Długie Pobrzeże